Pages

Wednesday, 15 April 2020

Maths


Here is my blog post on how I got to choose what the year 5s get when they got to camp and how much savings do they get. Please leave a pth comment. Thank you.

4 comments:

  1. Hi Gabby, great work on showing your thoughts on the two different camps. It is great to see how you have shown the different prices for each camp but you haven't told me the total price for them both and if is under the $70 limit per student.

    Can you add them up for me and see what one is cheaper and why?

    ReplyDelete
    Replies
    1. The 2 was the most expensive because it only had 4 dollars saving but option 1 had 24 dollar saving.

      Delete
  2. Hi Gabby, I like that I could see both options and I agree the activities look like great fun. I have never been paddle boarding and would love to try it. Have you tried it?
    In your calculations did you remember 2x food?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hello Mrs Rooney
      No I have not tried paddle boarding.
      Yes I did remember 2x food because it said next to it that it was for to nights.

      Delete

To support my learning I ask you to comment as follows:
1. Something positive - Begin with a greeting. Talk about something you like about what I have shared.
2. Thoughtful - A comment that will mean something to me to let me know you read/watched or listened to what I had to say. - use any language.
3. Something helpful - Give me some ideas for next time or ask me a question.
Encourage me to make another post

Note: only a member of this blog may post a comment.